O Grupie 33

Grupa 33 gromadzi osoby stanu wolnego (panny i kawalerów) w różnym wieku, które nie wstąpiły w związki małżeńskie. Przedział wiekowy osób należących do naszej grupy jest duży, ale przecież wszyscy jesteśmy młodzi. Bo - jak mówił Jan Paweł II - istnieje młodość w Bogu, pomimo nieuniknionego upływu lat, pomimo starości i śmierci. Nie jest ważna liczba lat faktycznie przeżytych, ale Jezus Chrystus, który mówi: „Jam jest zmartwychwstanie i życie”.

Nazwa grupy pochodzi od liczby lat ziemskiego życia Jezusa Chrystusa (tyle jest też wezwań w Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa).

„Życie jest piękne i warto je pięknie przeżyć z Jezusem”
hasło „Grupy 33”. Pięknie to znaczy z Bogiem i w komunii z drugim człowiekiem. Bo spodobało się Bogu zbawić człowieka nie pojedynczo, lecz we wspólnocie (por. „Gaudium et spes”, nr 32).

Z doświadczenia osób będących w Grupie wiemy, że nasze życie w stanie wolnym najczęściej nie jest z wyboru. Po prostu, tak się poukładało, lata mijały, a my nie założyliśmy rodzin. Istotne jest, co my z tym stanem wolnym zrobimy? Czy go zaakceptujemy? Czy potrafimy go wykorzystać, potraktować jako dar?

g33 140624 002Grupa 33 jest propozycją dla osób, które pragną bliżej przyjrzeć się swojemu życiu. Po co żyjesz? Jaki jest sens Twojego życia? Czy jesteś szczęśliwy? Od Ciebie zależy, czy potrafisz cieszyć się życiem, drugim człowiekiem i być dla kogoś. W naszej grupie wspieramy się obecnością, rozmową, radą, pomocą materialną i duchową. Mamy różne talenty i umiejętności, którymi służymy sobie nawzajem. Jesteśmy otwarci - świadczymy też pomoc innym osobom potrzebującym. Ta nasza obecność i wspólna praca buduje między nami więzi.

SpotkaniaJesteśmy powołani do szczęścia, czyli zjednoczenia z Bogiem na drodze miłości. Nasze bycie w Grupie jest rozeznawaniem właśnie tego powołania. A to jest konieczne, bo każdy z nas jest niepowtarzalny i nie ma dwóch tych samych dróg do Boga; jeśli sam nie nazwiesz swego szczęścia, może się okazać, że ominiesz to, co naprawdę jest najważniejsze w życiu.

Odkrywanie swojego powołania nie jest wcale łatwe. Dlatego wspieramy się nawzajem w naszych poszukiwaniach, a szczególną pomocą służy nam ks. Tadeusz Czakański - nasz duszpasterz. Każde nasze spotkanie (a ma ono miejsce dwa razy w miesiącu) rozpoczynamy Eucharystią, z niej czerpiemy siły do życia. Wykłady, które odbywają się po Mszy świętej pogłębiają naszą wiedzę i więź z Bogiem.

Słowo Pana

Ponadto spotykamy się dodatkowo raz w miesiącu w mniejszych grupach, rozważamy „Słowo Pana” (jedno zdanie z Pisma Świętego opatrzone komentarzem przygotowanym przez małą grupę) i dzielimy się naszym przeżywaniem Słowa w codzienności. Rekolekcje i pielgrzymki są dodatkowymi możliwościami pogłębienia życia duchowego.

Ale to nie wszystko. Z czasem stajemy się sobie bardziej bliscy. Chętnie razem chodzimy po górach, jeździmy na nartach, organizujemy wycieczki rowerowe, spędzamy razem wakacje, Sylwestra, odwiedzamy się, chodzimy do kina, na basen, na grzyby... Każdy może znaleźć coś dla siebie. Tak naprawdę kim jesteśmy, dowiesz się tylko wówczas, gdy przyjdziesz na spotkanie.

Serdecznie zapraszamy!


Pisali o nas:

„Gość Niedzielny” nr 16/2006 „Wolny nie znaczy samotny” Przeczytaj artykuł...
„Gość Niedzielny” nr 12/2007 „Dobrze, że są” Przeczytaj artykuł...
„Oaza” nr 4/2006 Rozmowa z ks. Tadeuszem Czakańskim, duszpasterzem Grupy 33 Przeczytaj artykuł...
gosc.pl 26.06.2009"Duszpasterstwo osób stanu wolnego"Przeczytaj artykuł...
deon.pl 26.07.2012"Chrześcijańscy single"Przeczytaj artykuł...
katowice.gosc.pl 06.11.2013"Jak w dużej parafii"Przeczytaj artykuł...