Całe życie jest świętą liturgią...

W pierwszy weekend Wielkiego Postu odbyły się w Bystrej k. Bielska- Białej rekolekcje wielkopostne Rejonu Chorzowskiego.

„Całe życie jest świętą liturgią...” to temat tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych Rejonu Chorzowskiego, które odbyły się w dniach od 8 do 10 marca. Miejscem spotkania był Dom Rekolekcyjny Nazaret w Bystrej koło Bielska-Białej, a poprowadził je ks. Tomasz Koryciorz.

Rekolekcje rozpoczęły się od kolacji na której nasi mężczyźni zaskoczyli nas miłą niespodzianką w postaci kwiatka z okazji Dnia Kobiet. Potem miała być Msza Św. Jednak z przyczyn niezależnych od nas plany się zmieniły i pod hasłem dnia „Bądźmy elastyczni” udaliśmy się do kaplicy na Drogę Krzyżową, którą prowadzili Tadek i Marek. Na zakończenie dnia uczestniczylismy w Eucharystii, podczas której ks. Tomek wprowadził nas w temat rekolekcji.

 Następny dzień rozpoczęliśmy Jutrznią, a po śniadaniu odbyła się konferencja, podczas której dowiedzieliśmy się, że to właśnie Słowo Boże jest najlepszą modlitwą, a esencją Liturgii jest wyznanie naszej wiary. Po Konferencji rozważaliśmy w ciszy tekst z Pisma Św. (Mk 6, 30-44) o rozmnożeniu chleba i ryb i w takiej zadumie dotrwaliśmy do najważniejszego punktu dnia jakim była oczywiście Msza Św.

Podczas obiadu, ze względu na pogodę, padła propozycj,  aby zostać w ośrodku i obejrzeć film. Jednak pogoda się poprawiła i część z nas wybrała się  na spacery i krótkie wycieczki np. do Bielska-Białej. Wieczorem znów zebraliśmy się na wspólną kolację, po której odprawiliśmy Nieszpory i wysłuchaliśmy Konferencji. Dzień zakończyliśmy wspólną Adoracją.

Ostatni dzień rekolekcji - niedzielę - rozpoczęliśmy również od Jutrzni, potem poszliśmy na wspólne śniadanie, po którym odbyła się Konferencja. Podczas Adoracji w ciszy rozważaliśmy fragment Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 22, 7-18) o ustanowieniu Eucharystii. Na tych rozważaniach minął nam czas aż do Mszy Św. Ostatnim punktem dnia był ostatni wspólny obiad, po którym trzeba było się popakować i ruszyć w drogę powrotną do domów.

Te trzy dni Rekolekcji były dobrym czasem spędzonym w gronie świetnych ludzi, ale przede wszystkim w obecności Pana naszego Jezusa Chrystusa, który jest centrum Liturgii czyli naszego całego życia.

2019_CH_Rekolekcje_Wielkopostne1small

Relację napisała: Z.B.