Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej

W tegoroczną Niedzielę Palmową wybraliśmy się na wycieczkę organizowaną przez Teodora z rejonu chorzowskiego do Lipnicy Murowanej, przepięknej miejscowości na Pogórzu Wielickim niedaleko Tarnowa. Każdego roku odbywa się tam konkurs na najwyższą palmę. Tegoroczna to już 63 edycja tego konkursu, która odbyła się po dwuletniej przerwie i zgromadziła wielu pielgrzymów.

Nasza grupa, w tym roku skromna dwudziestoosobowa, mogła uczestniczyć w tej wspaniałej uroczystości. Według tradycji rozpoczęła się na rynku ceremonią poświęcenia palm. Następnie w uroczystej procesji przeszliśmy do kościoła parafialnego Św. Andrzeja na mszę świętą. Po mszy mieliśmy wzajemne spotkanie przy kawie w klubie parafialnym.

W dalszej kolejności mieliśmy okazję zwiedzić miejscowość z pięknymi zabytkami, w szczególności kościół św. Leonarda wpisany na listę UNESCO z XII w., kościół św. Szymona z Lipnicy z XVII w., dworek Ledóchowskich z XVIII w. Po wspólnym obiedzie zwiedziliśmy okazały zamek renesansowy Kmitów w Nowym Wiśniczu. Był to nasz ostatni punkt programowy naszej pielgrzymko - wycieczki.

2022_CH_niedziela_palmowa 2022_CH_niedziela_palmowa 2022_CH_niedziela_palmowa 2022_CH_niedziela_palmowa

Relację napisał Teodor