Wycieczka/pielgrzymka rejonu żorskiego

W sobotę 7 października 2017 r., w Uroczystość Matki Boskiej Różańcowej (był to również dzień, kiedy była organizowana akcja modlitewna „Różaniec do granic”), wybraliśmy się w ramach rejonu żorskiego na pierwszą wycieczkę autokarową.

Naszym celem było zwiedzanie trzech miejscowości:

  1. Pławniowic
  2. Gniazdowa – Mzyk
  3. Leśniowa.

Z Żor wyjechaliśmy o godzinie 8  i pojechaliśmy w kierunku Gliwic, aby w Pławnowicach zwiedzić malowniczy Zespół Pałacowo – Parkowy z końca XIX w .

     2017 Zory wycieczka pazdziernik1m

Na miejscu mieliśmy okazję oglądać kaplicę pałacową pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP oraz inne wnętrza, m.in. salonik myśliwski, salę różową, salon zielony, gabinet, a także bibliotekę, w której znajdowała się wystawa pamiątek w postaci sprzętów codziennego użytku zgromadzonych przez misjonarza, przebywającego na misjach w Afryce, w tym bębny i komplet wypoczynkowy.

W parku zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie, po czym pojechaliśmy do miejscowości Gniazdów -  Mzyki, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Jan Vianney’a. Uczestniczyliśmy tam w Eucharystii oraz adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której szczególnie modliliśmy się za kapłanów.

2017 Zory wycieczka pazdziernik3m

Następnie mieliśmy okazję zwiedzić zrekonstruowany pokój Jana Vianney’a, w którym obejrzeliśmy sprzęty z czasów świętego, czyli takie jakich prawdopodobnie sam używał: meble, stare obrazy, różnorodne przedmioty użytkowe, mszał łaciński i piec chlebowy.

2017 Zory wycieczka pazdziernik5m2017 Zory wycieczka pazdziernik6m

Po zwiedzaniu mieliśmy zaplanowany posiłek, na który składały się ziemniaczki Jana Vianney’a, tj. pieczone ziemniaki oraz wszystko to, co mieliśmy.  Byliśmy samowystarczalni.

Po posiłku pojechaliśmy do Leśniowa - do Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Rodzin, będącego częścią zespołu klasztornego ojców Paulinów. Tam w kościele znajduje się figurka Matki Boskiej, którą według legendy zostawił w Leśniowie, w dowód wdzięczności, piastowski książę Władysław Opolczyk.

2017 Zory wycieczka pazdziernik7m2017 Zory wycieczka pazdziernik4m

Po zwiedzeniu Sanktuarium udaliśmy się w drogę do domu. 

Relację napisała Lucyna z gr. XVII