Rekolekcje wielkopostne rejonu żorskiego

 W dniach od 16 do 18 lutego w  Klasztorze Sióstr Boromeuszek w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się  Rekolekcje Wielkopostne rejonu żorskiego.  Tegoroczne rekolekcje poprowadził duszpasterz rejonu - ksiądz Marisz Obałka, a ich tematem była spowiedź.

2018 ory wielkopostne1m2018 ory wielkopostne2m

Na wstępie rekolekcjonista przedstawił zagadnienia związane z definicją grzechu ciężkiego i lekkiego, okazją do grzechu oraz sumieniem, w które należy sie wsłuchiwać. Następnie ks. Mariusz zwrócił naszą uwagę na podwójne znaczenie krzyża w życiu każdego człowieka. Pierwszym i jednocześnie właściwym jest krzyż chwalebny, który prowadzi nas do zbawienia. Drugi to krzyż tzw. ludzki, który sami sobie konstruujemy i nakładamy na swoje ramiona. Jest on podpowiedzią złego ducha. Może się np. okazać że poczucie winy, którym obarczamy się przy każdym popełnionym błędzie/grzechu staje się dla nas owym ludzkim krzyżem.
Sakrament pokuty pomaga nam wyjść z własnego ja, pomaga obalić różne wymówki, które będą nas powstrzymywać przed stanięciem w prawdzie, jak samowystarczalność czy pycha. Dużą rolę w wyznawaniu grzechów pełni determinacja. Jeśli walczymy z myślą czy aby na pewno mamy wyznać dany grzech, to powinniśmy go wyznać.
Inną przeszkodą w decyzji o szczerej spowiedzi jest wstyd. Jest niczym innym jak zestawem przeżyć, jakie pojawiają się w momencie gdy zyskamy świadomość popełnienia danego grzechu. Jednak strumienie Ducha Św. są w stanie całkowicie ugasić płomienie wstydu. Im bardziej czujemy się zawstydzeni swoją grzesznością, tym mocniej jesteśmy oczekiwani przez Pana Boga, który może i chce nas oczyścić. Na zakończenie rekolekcji ksiądz Mariusz podkreślił znaczenie pustyni, która ogołaca człowieka z jego słabości. Dostrzegamy w niej grzechy, które popełniamy ale i dobroć, która staję się naszym udziałem.  " Odkrywajmy własne słabości, wychodząc na pustynię, aby następnie odkryć nieskończone miłosierdzie Boże " -  puentuje ksiądz Mariusz. Tegoroczne Rekolekcje zakończyliśmy sakramentem pokuty i pojednania.

2018 ory wielkopostne4m

W wolnym czasie wybraliśmy się także na spacer i odwiedziliśmy przepiękny drewniany kościółek pod wezwaniem św. Barbary i św. Józefa, gdzie zapoznaliśmy się z jego niezwykłą historią.

2018 ory wielkopostne3m

Dziękujemy Księdzu, Organizatorom i Siostrom z klasztoru w Jastrzębiu-Zdroju za serce jakie włożyli w przygotowanie rekolekcji. 

2018 ory wielkopostne5m2018 ory wielkopostne6m

Dorota, gr. I