Jasełka - o Bożym cudzie w wirtualnym świecie

Trudno było najpierw pomyśleć, że da się coś takiego zrobić, ale, na chwałę Pana, wystawiliśmy... jasełka na Zoomie, oprogramowaniu do wideokonferencji.

"Premierowy spektakl" miał miejsce w poniedziałek, 25 stycznia, w ramach rejonu katowickiego. Dwadzieścia osób z "grupy różańcowej" z towarzyszeniem księdza Marcina od ponad tygodnia spotykało się na wirtualnych próbach pod okiem "producenta" Ewy, szlifując role, śpiewy, włączanie i wyłączanie kamerek, mikrofonów oraz dokładając co i rusz nowe pomysły. Tak, by nietypowe przedstawienie oddawało jak najbardziej jasełkowy klimat, na miarę skromnych możliwości, i to w warunkach pół-wirtualnych ("pół", bo przecież jednak każdy był w swoim realnym domu).

2021_KA_jaselka 2021_KA_jaselka 2021_KA_jaselka

Rymowany scenariusz, przeplatany tematycznymi kolędami, stroje, peruki, oświetlenie, tła, rekwizyty, nawet w formie dźwięków (świerszcze, stukanie, muczenie, płacz dziecka, orientalna muzyka, trzask ogniska), wreszcie ruch sceniczny co odważniejszych; do tego współpraca przy reżyserii całości i... przenieśliśmy się w klimat bożonarodzeniowego cudu.

2021_KA_jaselka 2021_KA_jaselka 2021_KA_jaselka 2021_KA_jaselka

Maryja i Józef bezskutecznie poszukują noclegu, dzielnie znosząc odmowy, trafiają do stajenki, rodzi się Syn Boży, Jezus, a stajenka, nagle pełna chwały, gromadzi pasterzy i królów, wreszcie przecież wszystkich dobrej woli. Ta najważniejsza treść przyświecała całej reszcie działań.

2021_KA_jaselka 2021_KA_jaselka 2021_KA_jaselka

W niedzielę, 31 stycznia, odbyła się relacja na żywo jasełek na serwisie internetowym YouTube dla pozostałych rejonów i wszystkich zainteresowanych. Przed komputerami zebrało się ponad 140 osób. Spotkanie rozpoczął ksiądz Tadeusz, duszpasterz Grupy 33. - Aby czynić dobro, trzeba mieć trochę odwagi - przypomniał m.in. słowa patrona tamtego dnia, św. Jana Bosko, czym dodał otuchy występującym. Na zakończenie zebranych przed ekranami pobłogosławił ksiądz Marcin, opiekun rejonu katowickiego.

2021_KA_jaselka 2021_KA_jaselka 2021_KA_jaselka

Jasełka były piękną przygodą, która dała dużo radości, możliwość kolędowania i dzielenia się Dobrą Nowiną, także w tym "zdystansowanym" czasie.

Dzięki wszystkim uczestniczącym oraz oglądającym, chwała Panu!

2021_KA_jaselka 2021_KA_jaselka 2021_KA_jaselka 2021_KA_jaselka

W przedstawieniu wzięli udział:


Wstęp: historia jasełek - Ewa
Narrator - Leszek
Maryja i Maryja z Dzieciątkiem - Gosia
Józef - Mateusz
Gospodyni pierwsza - Gosia
Gospodyni druga - Celina
Człowiek interesu - Rafał
Anioł - Kinga i Marta
Pasterze - Monika, Marek i Andrzej
Królowie - Artur, Kuba i Tomek

Kolędnicy:
Agnieszka H.
Agnieszka S.
ksiądz Marcin
Ania
Karolina

Ponadto:
Pomysł - Gosia
Scenariusz - bogate zasoby Internetu i dopiski Celiny
Reżyseria - wszyscy pod małą batutą Moniki
Udźwiękowienie oraz zaplecze informatyczne - Rafał
Kostiumy, rekwizyty i cała reszta - występujący we własnym zakresie
Produkcja - Ewa

Relację napisała Marta z rejonu katowickiego