Wycieczka do Barda Śląskiego

12 listopada, zbiórka pod zegarem na Dworcu Głównym o 8:15. W niedługo potem, na bilecie grupowym ze zniżką :) wyruszyliśmy w nieznane ... 

Po 1,5 godziny jazdy, która zleciała jak jedna chwila ,wysiedliśmy w Bardzie - małej i cichej miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej. 

Najpierw odwiedziliśmy Bazylikę z cudowną figurą Matki Boskiej.  Według tradycji już ok. 1200 r. szerzył się tutaj kult maryjny, związany z cudowną figurką, która jest do dzisiaj największym skarbem Barda. Pielgrzymi przybywają do Matki Boskiej z Dzieciątkiem, tzw. Tronującej Madonny.

Po krótkiej chwili zadumy w tej pięknej bazylice ruszyliśmy na szlak wiodący na górę Kalwarię. Jest to niezwykle malownicza trasa. Po drodze mijaliśmy stacje drogi krzyżowej z XIX wieku oraz cudowne źródło tzw. "Studzienkę Maryi", by w końcu dotrzeć na szczyt gdzie znajduje się kaplica Matki Boskiej płaczącej. 

Na szczycie zastaliśmy zimę  :).  Las i widoki były przepiękne. 

2016 Bard Slaski 2 m 2016 Bard Slaski 1 m 2016 Bard Slaski 3 m

2016 Bard Slaski 4 m

Pełni radości z osiągniętego celu ruszyliśmy w dół gdzie w centrum miasteczka w przytulnej pizzerii posililiśmy się przepyszna pizzą. Zaraz potem powrotny, wieczorny pociąg  ukołysał nad do snu :).

Był to nasz pierwszy wspólny wyjazd i ... zapewne nie ostatni !

 

 

Relację przesłała Magda z Rejonu Wrocławskiego