Chrześcijanie i wolność

Pierwsze spotkanie w Nowym Roku już za nami. Rozpoczęliśmy je najpiękniej jak tylko można, bo Eucharystią w kościele św. Piotra i św. Pawła na Ostrowie Tumskim.

Liturgia sprawowana była w intencji wszystkich członków naszej wspólnoty. W czasie homilii ksiądz Stanisław odniósł się do sytuacji związanej z posługą w Kościele. Obecnie dość często krytykujemy wielu ojców Kościoła: księży, biskupów, papieża. Nasz Duszpasterz przyznał, że to tylko ludzie, lecz wybrani przez samego Pana Boga do głoszenia Ewangelii. To nasz Stwórca wybiera konkretne osoby na swoich współpracowników i powinniśmy ich słuchać. Każdy z nas może być jeszcze wybrany do takiej czy innej posługi. Za to powinniśmy Panu Bogu dziękować, przyjąć ją z pokorą i powiedzieć: „Oto jestem Panie!” Bez Niego nic się przecież nie dzieje.

chrzescijaniewolnosc chrzescijaniewolnosc

Ksiądz Stanisław wspomniał przy tym „List do Galatów” i słowa św. Pawła: Albowiem w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani jego brak, nie mają żadnego znaczenia, tylko wiara, która działa przez miłość (Ga 5, 6.) To słowa warte rozważenia. Świat oferuje nam bowiem różne wartości. Może właśnie nadszedł ten czas, aby zastanowić się gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla Pana Boga? Czy wyznaję prawdziwe wartości? Czy swoją hierarchię wartości ustalam we właściwy sposób? Z pomocą przychodzi nam św. Augustyn, który powiada: „Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest na właściwym miejscu.”

chrzescijaniewolnosc

Po Mszy św. udaliśmy się do salki na drugą cześć spotkania, którą zaczęliśmy od wyśpiewania tradycyjnego: „życzymy, życzymy” wszystkim styczniowym solenizantom. Wracając do tematu wolności, ksiądz Stanisław wyjaśnił nam czym jest wolność. Kiedy jesteśmy ludźmi wolnymi? Jakie są rodzaje wolności? Czym jest wolność z perspektywy filozofów? Czy wolność i moralność można pogodzić? Reasumując słowa naszego Kapłana to właśnie wolność ma prowadzić do naszego rozwoju. Zawsze powinniśmy mieć na uwadze Pana Boga i drugiego człowieka. Mamy po prostu być ludźmi rozumnymi.

chrzescijaniewolnosc chrzescijaniewolnosc

Aby jeszcze bardziej pogłębić ten temat zaprosiliśmy na nasze spotkanie pana Tadeusza z organizacji Open Doors, który ukazał nam problem prześladowanych Chrześcijan w świecie. Na prelekcji dowiedzieliśmy się m.in., że w innej części świata chrześcijanie nawet za posiadanie Pisma Świętego mogą zostać zamęczeni, zabici, a za wydanie pieśni uwielbiających zamknięci w więziennych kontenerach. Solidarni z prześladowanymi chrześcijanami odmówiliśmy wspólnie modlitwę „Pod Twoją obronę” za Sudan.

chrzescijaniewolnosc chrzescijaniewolnosc
chrzescijaniewolnosc chrzescijaniewolnosc

Osoby, które chciałyby pomóc prześladowanym chrześcijanom proszone są przede wszystkim o modlitwę. Można to czynić np. z pomocą kalendarza modlitw na każdy dzień roku: Kalendarz Ważne jest również, aby przekazywać te orędzia dalej, zapraszać prelegentów na spotkania w swoich parafiach, wspólnotach czy też domach modlitwy. Mile widziana jest pomoc finansowa oraz prawna. Wiele cennych informacji można znaleźć na stronach organizacji Open Doors:
Open Doors Polska
Open Doors Youtube
Open Doors Facebook
Open Doors Instagram
Open Doors Twitter

chrzescijaniewolnosc chrzescijaniewolnosc

Musimy przyznać, że prelekcja bardzo nam się spodobała. Wszystko było jasno i zrozumiale przekazane. Nie jednemu z nas łezka się w oku z żalu zakręciła. Bardzo dziękujemy panu Tadeuszowi za tak interesujący wykład. Na zakończenie spotkania przy akompaniamencie pianina zaśpiewaliśmy jeszcze wspólnie takie kolędy jak: „O gwiazdo Betlejemska”, „Wesoła nowina”, „Oj maluśki, maluśki”, „Z narodzenia Pana” oraz „Jezus malusieńki”.

chrzescijaniewolnosc

Serdecznie zapraszamy na nasze kolejne spotkanie, które odbędzie się już w lutym. Do zobaczenia ;)

Relację napisały Edyta i Monika