Żyjemy Ewangelią

W niedzielę 20 marca już po raz kolejny spotkaliśmy się na wspólnej Eucharystii w kościele św. Piotra i św. Pawła na Ostrowie Tumskim. Mszę św. celebrował ks. Stanisław Paszkowski, a odprawiana była w intencji wrocławskiej Grupy 33, jej Duszpasterza oraz wszystkich marcowych solenizantów. W czasie wygłaszanej przez naszego kapłana homilii wielokrotnie słyszeliśmy wezwanie: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię!”

Mamy to czynić poprzez: modlitwę, post i jałmużnę. Są to 3 podstawowe narzędzia walki ze złem zewnętrznym i wewnętrznym. Ważne są przy tym dobre czyny wobec Pana Boga, siebie oraz bliźniego swego.
Modlitwa - to uświadomienie sobie, że rozmawiam z Panem Bogiem. Ma być ona formą dialogu, a nie nakazu i użalaniem się nad sobą. Nie powinnyśmy koncentrować się tylko na sobie samym. Poprzez modlitwę mamy cieszyć się Bogiem i otworzyć przed Nim swoje serce.
Post - to dobra sposobność, aby sprawdzić siebie samego czy umiem pościć. Czy umiem sobie czegoś odmówić? Jeśli tak, to jestem człowiekiem wolnym.
Jałmużna - to dzieło wolnego człowieka, posługa miłości, nasze serca otwarte. Dzielić się można zarówno duchowymi, jak i materialnymi rzeczami. Wówczas potrafimy być blisko drugiego człowieka.
Do pełnego nawrócenia trzeba przyjąć te 3 drogi i zastanowić się czy realizuje się je w sposób dostateczny. Jaka jest moja droga nawrócenia? Św. Augustyn powiada: „Jeżeli chcesz, żeby Twoja modlitwa wzleciała do Boga, to dodaj jej skrzydeł. A nimi są post i jałmużna"

2021 WR Żyjemy ewangelią 2021 WR Żyjemy ewangelią 2021 WR Żyjemy ewangelią

Na drugą cześć spotkania udaliśmy się do przykościelnej salki. Tradycyjnie rozpoczęliśmy ją od wyśpiewania „życzymy, życzymy” wszystkim marcowym solenizantom, a w szczególności naszemu Duszpasterzowi ks. Stanisławowi, który właśnie w tym dniu obchodził z nami swoje urodziny:)

2021 WR Żyjemy ewangelią 2021 WR Żyjemy ewangelią

Na tą okazję specjalnie dla nas ksiądz Stanisław założył swój strój prałata, który jak się później okazało nosił jako pierwszy wśród wszystkich kapłanów w całej diecezji wrocławskiej!

2021 WR Żyjemy ewangelią 2021 WR Żyjemy ewangelią 2021 WR Żyjemy ewangelią

Przy okazji nasz kapłan wręczył urodzinowy prezent Magdzie, odpowiedzialnej za rejon. Radości nie było końca. Świętowaliśmy przy pysznym, urodzinowym cieście oraz pizzy. Nasze spotkanie stało się jeszcze bardziej wyjątkowe za sprawą naszego wspaniałego gościa ks. Pawła Cembrowicza (proboszcza wrocławskiej katedry oraz wybitnego liturgisty).

2021 WR Żyjemy ewangelią 2021 WR Żyjemy ewangelią

Ks. Cembrowicz wyjaśnił nam, czym jest sakrament. Jakie są jego rodzaje? Podał 7 znaków sakramentów św., które towarzyszą nam na różnych odcinkach życia. Wytłumaczył jakie znaczenie ma Eucharystia oraz jakie formy Pana Jezusa w niej występują. Dowiedzieliśmy się również czy tylko kapłan może udzielać Chrztu św., jaka jest rola chrzestnych w wychowaniu w wierze itp.
Musimy przyznać, że prelekcja ks. Cembrowicza bardzo nam się spodobała. Chętnie byśmy ją jeszcze przedłużyli lub zorganizowali jej drugą część.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie na nasze spotkanie oraz zapraszamy na kolejne, które odbędzie się już w kwietniu.
Do zobaczenia ;)

Relację napisały Edyta