Pielgrzymka do Łodzi odbyła się w dniach 21 – 22 listopada 2017. Łódź to duże miasto, które niegdyś szczyciło się największym przemysłem włókienniczym w Polsce. Obecnie prawie nic z tego przemysłu nie zostało, a my mogliśmy zwiedzić minioną epokę przywróconą do świetności, ale już w zupełnie inny sposób.
Wbrew negatywnym prognozom, dzięki Bożej Opatrzności, pogoda nam dopisała. Niespodzianką tym razem było Opactwo Cystersów w Sulejowie oddalone od Łodzi ok. 50 km. Jest to jedno z najstarszych opactw cysterskich w Polsce. W 1176 r. król Kazimierz Sprawiedliwy sprowadził Cystersów do Polski zachwycony urokiem przepięknego miejsca, w którym przebywał na polowaniu. Zwiedzany przez nas Kościół pod wezwaniem Św. Tomasza Becketa - jedyny w Polsce pod takim wezwaniem - zrobił na uczestnikach bardzo duże wrażenie, zwłaszcza duża ilość znajdujących się w nim przepięknych zabytkowych przedmiotów i średniowiecznych polichromii, a najbardziej cudowny obraz Matki Boskiej Pompejańskiej. Obraz ten przywędrował do Sulejowa w roku 2002 za sprawą tajemniczego pielgrzyma ze Śląska, któremu ukazała się Matka Boska i prosiła go, aby ten obraz pozostał w Sulejowie.
Księży Młyn, który zachował osobliwą atmosferę składa się z dawnej fabryki włókiennictwa zamienionej na mieszkania, pałacu oraz domów familijnych. Dużą atrakcją było zwiedzanie największego cmentarza żydowskiego w Europie z roku 1892. Na powierzchni 40 ha zachowało się 180 tysięcy pomników i nagrobków. Niektóre z nich mają wysokie walory artystyczne, szczególnie mauzoleum największych fabrykantów Poznańskich wzbudziło ogromne wrażenie.
Wieczorny spacer po centrum otoczonym budynkami dawnej manufaktury włókienniczej, gdzie dominowały kawiarnie, restauracje i centra handlowe wzbudził podziw, gdyż wszystko było przepięknie oświetlone, a znajdujące się wokół fontanny nadawały temu miejscu prawdziwego uroku. Zakończyliśmy spacer na kawiarnianych spotkaniach towarzyskich.
Następnego dnia w niedzielę byliśmy na mszy św. w pięknym kościele Św. Ducha.
Jest to dawny kościół poewangelicki z dużą kopułą i to jest szczególny unikat, ponieważ kościoły ewangelickie bardzo rzadko mają takie kopuły wzorowane na bazylice Św. Piotra w Rzymie.
Spacer ulicą Piotrkowską największą ulicą handlową Europy która ma 4 km. długości wzdłuż pięknych secesyjnych i eklektycznych kamienic zakończył nasze zwiedzanie Łodzi.
Wspólny obiad na trasie do domu był ostatnim punktem programu.
Relację napisał Teodor z grupy XII