Pielgrzymka do Częstochowy 2019

„W mocy Bożego Ducha” - relacja z X Pieszej Pielgrzymki Grupy 33 na Jasną Górę oczami uczestnika.

Jest wtorek 6 sierpnia, Święto Przemienienia Pańskiego 2019 roku. Przed katowicką Katedrą gromadzą się młodzi ludzie z plecakami i karimatami. To uczestnicy X Pieszej Pielgrzymki Grupy 33 na Jasną Górę. Wśród nich osoby z Krakowa, Wrocławia a nawet i z Poznania. Najwyższy jest Paweł - reżyser po Berlińskiej Szkole. Najszerszy ks. Tadeusz – duchowy opiekun pielgrzymki. Reszta jak z katalogu – tacy piękni. Jest wczesny poranek, a już robi się bardzo ciepło. Mamy najcieplejsze lato stulecia.

Uroczysta Msza św w kaplicy Najświętszego Sakramentu pod przewodnictwem ks. prałata Stanisława Nogi. Błogosławieństwo pielgrzymów i przygotowanie do rejestracji. Wyruszamy autokarem do Podzamcza do Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej. Hasłem pielgrzymki są słowa: „W mocy Bożego Ducha”. Wyruszamy ze śpiewem na ustach. Trasa biegnie Jurą Krakowsko-Częstochowską, co wiąże się z pokonywaniem małych górek, polnych dróg i leśnych traktów.

Pierwszy nocleg w Kroczycach u Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus. Bardzo serdeczne przyjęcie i gołąbki na kolację. Atmosfera pogodna i radosna, ale jest też i ból zęba. Niespodziewanie zjawia się Wiesiu, który proponuje pomoc w podwiezieniu pacjenta do dentysty. Następny dzień znowu dar Boży: pogoda i dobre śniadanko.

Sprawnie działają zespoły: liturgiczny – oprawa Mszy Świętej, Różaniec i Koronka na trasie, żywieniowy - pomoc w przygotowaniu posiłków, techniczno-porządkowy – pakowanie i wypakowanie bagaży, sprzątanie po noclegu. Trasę wyznacza i koryguje Robert, a w kierowaniu ruchem wspierają go Jarek, Łukasz i Jacek. Tak będzie do końca pielgrzymki: bezpiecznie i profesjonalnie. Nad całością czuwa Ewa – wcielony Anioł Stróż i narzędzie Opatrzności. Ileż w jednej osobie talentów organizacyjnych i cierpliwości! Chwała Panu!

W drugim dniu idziemy przez Niegową, gdzie w zabytkowych kościele św. Mikołaja mamy Eucharystię i docieramy do Złotego Potoku. Tutaj prawdziwymi lodami witają nas młodzi małżonkowie Beata i Arek. Gorący posiłek i nocleg w internacie zespołu szkół w prawdziwych pokojach. Niezapomniane nieszpory w szeregu na korytarzu.

W kolejnym dniu trasa wiedzie przez Zrębice (Eucharystia) do Olsztyna. Wspaniale widoki i atmosfera. Każdy zużywa sporo wody. Humory dopisują. Sebastian i Piotr czuwają nad transportem, dowożąc to, co konieczne.


Wreszcie w piątek na szlaku rozważamy stacje Drogi Krzyżowej i docieramy na Jasną Górę, gdzie z wdzięcznością padamy na kolana przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wieczorem Msza św przed Cudownym Obrazem i Apel Jasnogórski. Nocleg u sióstr Urszulanek na Halach. Następnego dnia Msza święta w Kaplicy Matki Bożej i Droga Krzyżowa na Wałach razem z tymi, którzy do nas dojechali na rowerach i samochodami.

Wspólne zdjęcie i ewangelizacja wśród pielgrzymów z Wrocławia. Ostatnim punktem pielgrzymki jest bardzo mocna godzina świadectwa, podsumowanie, podziękowania i powrót do Katowic. Napełnieni mocą Ducha Świętego chcemy dalej iść razem za Jezusem. Alleluja.


Relację napisał: Ks. Tadeusz

Zdjęcia udostępnił: Rafał z rejonu katowickiego