Niedziela Dobrego Pasterza

W Niedzielę Dobrego Pasterza spotkaliśmy się w kościele św. Marcina na Eucharystii sprawowanej przez zaprzyjaźnionego już z nami ks. Dominika Ostrowskiego.

Ksiądz przypomniał, że jedynym Pasterzem jest Chrystus, a księża są duszpasterzami prowadzącymi nas do Niego. Mówił o autorytetach i charyzmatach podając jako przykład św. Piotra (autorytet z mianowania przez Chrystusa pierwszym papieżem) i św. Pawła (charyzmatyka). Podkreślił, że cały Kościół nie może iść złą drogą (mylić się) – zbłądzić może pojedynczy człowiek, ewentualnie jakaś wspólnota i wtedy Jezus Dobry Pasterz sprowadza taką zagubioną owcę (lub owce) na właściwą drogę.

2023_WR_NiedzielaDobregoPasterza 2023_WR_NiedzielaDobregoPasterza

Tym razem ksiądz Dominik, który poza tym, że na co dzień jest prorektorem PWT we Wrocławiu oraz pełni funkcję konsultora Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy KEP, gościł również na naszym spotkaniu, gdzie podzielił się z nami swoją wiedzą o liturgii. Spotkanie rozpoczęło się od tajemniczo brzmiącego słowa „ANAMNEZA” (wspomnienie uobecniające), które ksiądz Dominik w bardzo ciekawy i obrazowy sposób nam przybliżył. Za pomocą przykładów i barwnych opisów ksiądz wyjaśniał nam istotę tego co dzieje się na ołtarzu. Usłyszeliśmy o zawartych w modlitwach eucharystycznych oksymoronach (np. „żywa ofiara”) i trudnościach w pojęciu tego co tak naprawdę wydarza się w czasie przeistoczenia. Dzięki przystępnym wyjaśnieniom wszyscy zrozumieliśmy, że to nie Pan Jezus „przychodzi” w różnych momentach na ołtarze całego świata tylko my wszyscy (wspólnoty będące w danym momencie na Eucharystii) dzięki „kluczom” posiadanym przez kapłana stajemy przy Golgocie – w momencie śmierci Chrystusa (tuż przed nią tak naprawdę, gdy„ofiara” jest jeszcze żywa). Nasz gość zwrócił też uwagę na spotykane często „pomieszanie porządków”. to znaczy mówił np. o relikwiach, które pierwotnie były „uświęcane” przez to, że na grobach męczenników sprawowano Eucharystie, a obecnie często patrzymy na to jakby to obecność relikwii „uświęcała” czy nadawała większą wartość ołtarzowi, w którym się one znajdują. Pojawiło się też wiele innych kwestii takich jak m.in. trudności w tłumaczeniu tekstów liturgicznych z języków oryginalnych czy to, że Eucharystia sprawowana była wcześniej niż pojawiły się pierwsze zapisane teksty. Na koniec pojawiły się liczne pytania – na część z nich w równie ciekawy sposób nasz gość udzielił wyczerpujących odpowiedzi, pozostałe będziemy zbierać by za dwa miesiące - na kolejnym spotkaniu z ks. Dominikiem wyjaśniać dalsze wątpliwości.

2023_WR_NiedzielaDobregoPasterza 2023_WR_NiedzielaDobregoPasterza

Ważnym wydarzeniem naszego spotkania była akcja zbiórki książek. Co roku 23 kwietnia w całej Polsce rozpoczyna się książkowe pospolite ruszenie, którego celem jest zebranie jak największej liczby książek dla dzieci i dorosłych, a następnie przekazanie ich do szpitali oraz placówek opiekuńczych i pomocowych. Postanowiliśmy , że My w tym roku jako Duszpasterstwo wesprzemy w ten sposób Dziecięce Wrocławskie Hospicjum. Książki będą przeznaczone na akcje Kup Pan Książkę ( które Hospicjum organizuje przynajmniej 2x w roku) lub dla mieszkańców Hospicjum. Jak zwykle członkowie i sympatycy Grupy nie zawiedli :)

2023_WR_NiedzielaDobregoPasterza

Na koniec dnia było coś dla ciała czyli pyszne ukraińskie jedzenie w świetlicy "Art-cafe" i integracji ciąg dalszy. Dziękujemy Swieta za koordynacje :), dziekujemy Wam za tak liczne przybycie.

2023_WR_NiedzielaDobregoPasterza