Wycieczka do zabytkowej kopalni Guido

W sobotę 9. września osoby z rejonu tyskiego wyraz ze swoim duszpasterzem wybrały się na wspólne zwiedzanie zabytkowej kopalni węgla kamiennego "Guido" w Zabrzu.

 Zwiedzanie zaczęliśmy już nad ziemią od poznania mechanizmów działania kopalnianej windy - czyli tzw. "szoli", którą to następnie zjechaliśmy pod ziemię na poziom 170 metrów. Tam wysłuchaliśmy opowieści bardzo miłego pana przewodnika o historii kopalni "Guido" sięgającej połowy XIX wieku. Obejrzeliśmy także prezentację jak wydobywano węgiel ponad 100 lat temu.

Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej w podziemnej kaplicy św. Barbary. Eucharystia odprawiana była przez księdza Tomasza Kusza, który jest opiekunem naszego rejonu.

Guido kaplica Guido - kombajn

Po Mszy Św. zjechaliśmy jeszcze głębiej, na poziom 320 m. Tam poznawaliśmy już bardziej współczesne metody wydobywania węgla, od najprostszych "ręcznych", aż do tych wykorzystujących potężne maszyny mechaniczne - komabjny, przenośniki, obudowy kroczące, itp. Była również krótka przejażdżka kopalnianą kolejką podwieszaną. Po ponad 3 godzinach spędzonych pod ziemią i trudach wędrowania górniczymi chodnikami z przyjemnością wyjechaliśmy na powierzchnię, aby zobaczyć piękne błękitne niebo :)

Całą wycieczkę zakończyliśmy tradycyjną wizytą w pizzerii i wspólnym posiłkiem.