Antoni Gaudí - Boży architekt

Od marca do początku lipca w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbywała się wyjątkowa wystawa poświęcona Antoniemu Gaudíemu. My również postanowiliśmy pójść, aby obejrzeć ok. 150 eksponatów prezentujących twórczość tego wybitnego hiszpańskiego architekta.

2022_PO_Gaudi 2022_PO_Gaudi 2022_PO_Gaudi 2022_PO_Gaudi 2022_PO_Gaudi

Antoni Gaudí żył w latach 1852 - 1926 i znany jest na całym świecie jako wizjoner i geniusz w dziedzinie architektury. Ostatnie lata swojego życia poświęcił całkowicie budowie Bazyliki Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie, modlitwie oraz służbie ubogim. Był człowiekiem bardzo utalentowanym, choć początkowo nierozumianym i nierzadko krytykowanym w czasach, w których tworzył. W roku 1992 rozpoczął się proces beatyfikacyjny architekta.
Zwiedzając wystawę mogliśmy zobaczyć wiele makiet budynków zaprojektowanych przez Gaudíego. Jedna z sal poświęcona była w całości bazylice Sagrada Familia - świątyni do dziś nieukończonej, która stała się jednym z symboli Barcelony. Gaudí początkowo planował wznieść kościół tylko z jedną wieżą, jednak w trakcie prac zmienił koncepcję i powstał projekt budowli z osiemnastoma wieżami, symbolizującymi: Chrystusa - wieża główna, Najświętszą Maryję Pannę, 12 apostołów i 4 ewangelistów. Jako człowiek głębokiej wiary zaplanował, aby najwyższa z wież nie przekroczyła swoją wysokością najwyższego wzniesienia Barcelony - wzgórza Montjuïc, gdyż nie chciał, aby dzieło ludzkie przewyższało dzieło Boga.

2022_PO_Gaudi 2022_PO_Gaudi 2022_PO_Gaudi

Najbardziej znane świeckie projekty Gaudíego - to budynki: Casa Vicens, Casa Batlló, Casa Milà - na wystawie mogliśmy podziwiać ich misternie przygotowane makiety - oraz Parc Güell - bajkowe miejsce w Barcelonie, m.in. z malowniczymi domkami inspirowanymi bajką „Jaś i Małgosia” oraz najdłuższą ławką na świecie. W Parku Güell artysta w piękny sposób wykorzystał metodę trencadís, czyli pokrycia powierzchni małymi, często potłuczonymi, kolorowymi płytkami ceramicznymi.
Gaudí projektował również mniejsze formy użytkowe, na wystawie mogliśmy zobaczyć drzwi i meble wykonane wg jego koncepcji.

2022_PO_Gaudi 2022_PO_Gaudi 2022_PO_Gaudi 2022_PO_Gaudi

W swojej twórczości Gaudí czerpał z natury, w niej dopatrywał się doskonałości. Dlatego zarówno Sagrada Familia, jak i jego inne dzieła pełne są inspiracji pochodzących ze świata: wodnego, roślinnego, czasem również zwierzęcego. Charakterystyczna dla artysty jest falistość linii, nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, piękna kolorystyka i gra świateł.

Poniżej kilka naszych osobistych wrażeń:

Obejrzenie wystawy o Gaudím było dla mnie bardzo inspirującym doświadczeniem, zainteresowała mnie osoba słynnego architekta do tego stopnia, że po powrocie z Zamku zamówiłam książkę będącą jego biografią. Zarówno budynki, jak i sprzęty codziennego użytku projektu Gaudíego są dla mnie interesujące i fascynujące. Podoba mi się jego zamiłowanie do natury, czerpanie z przyrody i formułowanie mądrych przemyśleń do tworzenia architektonicznych rozwiązań. Zaczęłam marzyć o zobaczeniu jego dzieł na żywo. Mam nadzieję, że przyjdzie taki dzień, w którym duch geniusza z Barcelony oprowadzi mnie po tym niezwykłym mieście. Agnieszka

Dzięki Gaudíemu jeszcze pełniej i dokładniej patrzę na przyrodę. Widzę kwiat, pąk, strukturę liścia i zastanawiam się, do czego Gaudí użyłby tej faktury, co by z niej stworzył. Uwieńczenie wieży, fantazyjne sklepienie czy może mebel? Wystawa ta otworzyła mi oczy na to, żeby dokładnie rozglądać się wokół siebie, bo najlepsze rozwiązania zostały już stworzone przez Boga, tylko trzeba je dostrzec i przełożyć na nasze najbliższe otoczenie. Marta

Na wystawie o Gaudím najbardziej zaintrygowały mnie modele sznurowe, obrazujące naturalne natężenia sił nośnych wybranych rozwiązań architektonicznych. Bardzo ciekawa a zarazem prosta metoda badawcza. Moje duże zainteresowanie wzbudziły wszelkiego rodzaju makiety, czy to dotyczące samych rozwiązań architektonicznych, czy budynków. Piotr